hopealicea hopealicea
  • 03-04-2016
  • Mathematics
contestada

4 gallons of low-fat milk cost $13.80 find the cost of 6 gallons of low-fat milk

Respuesta :

bbop66 bbop66
  • 03-04-2016
Divide $13.80 by 4, then multiply by 6 to get $20.70
Answer Link
Waffletuffle
Waffletuffle Waffletuffle
  • 24-10-2021

Answer:

20.70

Step-by-step explanation:

13.80 divided by 4 and then mutiply by 6 and you will get 20.70

Answer Link

Otras preguntas

The interior angle of a regular polygon is 19 times the size of the exterior angle. calculate the size of the interior angle and the number of sides the polygon
Consider these functions: f(x)=x+1 g(x)= 2/x. Which polynomial is equivalent to (f· g)(x)? A. 2/x+1 B. (2x+2)/x C. 2/x +1 D. 2/x²+x
Insert the correct symbol 5 _ 4
Fermentation by yeast cells favors disaccharides as substrates.A. TrueB. False
A key conduit (outlet) of "enlightened" American political and moral ideas back to Europe came in the form of A. Returning British prisoners of war. B. The hund
How much radiaton does a modern day phone have?+does it harm the human body?​
limestone or marble is extremely vulnerable to corrosion by acid deposition. A. true B. false
The hypotenuse of a right angled triangle has its ends at the points (1, 3) and (-4, 1). Find the equation of the legs (perpendicular sides) of the triangle.
All of the following are correct about weathering and erosion, except:A. Erosion is the transporting of broken rocks to another location.B. Beach erosion usuall
After world war ii left a terrible toll on the people and property of europe, which staple goods were in short supply?