skulltrooper0721 skulltrooper0721
  • 11-12-2018
  • Mathematics
contestada

A company has discovered that it costs $16 to produce 2 widgets. $18 to produce 4 widgets. $48 to produce 10 widgets. Whats the total cost for 6 widgets?

Respuesta :

PersonPerson13260 PersonPerson13260
  • 11-12-2018

Answer:

It would cost $24 to produce 6 widgets.

Step-by-step explanation:

If you turn the information into points, you can use those three points to find the parabolic function for the graph (it's  y=(x squared over 2) -2x +18.) All you have to do then is find where 6 widgets lines up with the graph.

Answer Link

Otras preguntas

Insert operation signs (+, -, x, ÷) and parentheses as needed to make the equality true. 4*5/6*4/9*14/9=1
Name at least five questions that you should ask yourself prior to using credit to make a purchase.
Which expression has the same value as (-5)(4) + (-4)(-6)?
A farmer wants to fence a rectangular plot of land adjacent to the north bank of a river. no fencing is needed along the river, and the fencing along the west s
what kind of speech is into our yard
Based on the velocity and acceleration results from the snowboarder and his mathematical model, what can you say about the forces acting on the snowboarder?
When referring to navigation course guidance on a GPS approach, linear guidance refers to what?
 is it true Overall Nordic Countries express higher levels of post-marital values and English-speaking countries
A widespread breakout of a disease that limits africa's economic development is called what?
The kinetic energy of a 3 L sample of gas with an initial temperature of 37°C was tripled. How much volume will the new "energized" gas have?