karanihiser karanihiser
  • 14-12-2018
  • Mathematics
contestada

Store has apples for $3 for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for $9. If an apple is approximately 5 ounces how many can you buy for $9

Respuesta :

themobleys themobleys
  • 15-12-2018

Answer: You can get 6 pounds apples for $9. Which will be approximately 19 apples.


Step-by-step explanation:

6 pounds = 96 ounces

96/5 = 19.2

Answer Link

Otras preguntas

Why did why nations like Italy and Germany became fascist before World War II?
Can someone please help me with this?
What two major characters most likely will quarrel?
which of the following is an example of complex system one with many parts and many variables A food chain B a simple machine C a diagram D the atmosphere
(58.8x-33.6)+3.9 Combine like terms Show work
ratio question please help
Give the term described by the following phrases. Step by step please
What is the event in the headline most likely a response to? A. The economy is growing rapidly. B. The economy is in a deep recession. C. The economy has recen
What is considered part of are solar system?
Compute the number of vinyl tiles, measuring 10 in. each side, needed to tile a kitchen measuring 20 ft. by 16 ft.