tatianaortiz0217 tatianaortiz0217
  • 14-12-2018
  • Mathematics
contestada

At the product store you can buy four bags of bananas for 2084 how much would it cost if you were to buy 3 bags

Respuesta :

pomaturtle
pomaturtle pomaturtle
  • 14-12-2018

Answer:

1563

Step-by-step explanation:

x= 1 bag of bananas

so, 4x=2084

Divide 2084 by 4 to find how much 1 bag of bananas would cost. 2084/4= 521.

To find how much 3 bags of bananas would cost, multiply 521 (the price of one bag) by 3. 521x3= 1563

3 bags of bananas are $1563

Answer Link

Otras preguntas

Which inequality is graphed on the number line shown?
Suppose you start with 1.80 g of mgco3·5h2o, after complete dehydration how many grams of the sample do you have remaining?
You are having difficulty with back pain and you feel it is due to a problem while you are working at your desk. You recognize that you may need to ask for a(n)
Two angles that have a common vertex and a common side are called supplementary angles. true or false
Can you help me how to solve this problem ? thank you
what is the name of the following compound? a. phenylhyde b. cyclohexylhyde c. benzaldehyde d. phenol aldehyde
select all that applyWhich of the following are not properties of lipids? 1)derived from fish, beans, milk, and eggs 2)made up of steroids and phospholipids 3)h
Max observes the zoo and the library from a helicopter flying at a height of 300 times square root of 3 feet above the ground, as shown below: A helicopter
Can someone please explain phototropism and it's cause thank you.
The absorption of small particles by stationary cells is called