laiya6677 laiya6677
  • 15-12-2018
  • Mathematics
contestada

You can buy 3 apples at the Quick Market for $1.29.You can buy 5 of the same apples from the Stop and Save for $2.50.Which place is the better buy?

Respuesta :

themobleys themobleys
  • 15-12-2018

Answer: Quick market


Step-by-step explanation:

At quick market each apple is .43 each

At Stop and Save they are .50 each

Answer Link
jiji18
jiji18 jiji18
  • 15-12-2018
Quick Market. Definitely. My hand. Oof extra like dat
Ver imagen jiji18
Answer Link

Otras preguntas

Does anyone know the answer
convert 2 liters to ounces round to the nearest who ounce A 8 OUNCES B 34 OUNCES C 48 OUNCES D 68 OUNCES
What impact would mercantilism have on the British
The body’s natural defense against pathogens includes skin, tears, saliva, ____.
Narcotics are pain killing drugs. True or false?
The volume of water in a very small beaker is most appropriately measured in A) decaliters. B) grams. C) liters. D) milliliters.
To use language vividly, your textbook recommends that speakers employ:
A city bus drives 160 miles in 8 hours. What is the average rate of speed in miles per hour?
When uranium-235 atoms undergo fission, ________ is/are produced?
Who was the boy who saved egypt through his interpretations of the pharoah's dreams?