spaigenicole spaigenicole
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.
0.5


0.48


0.46


0.44

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-01-2019

Answer:

0.44

Step-by-step explanation:

We know that 1 pound = 16 ounces

So 1 lb 4 ounces = 16 ounce+4 ounce = 20 ounces


$8.88 / 20 ounces = .444

Rounding to the nearest cent $.44

Answer Link

Otras preguntas

n(17+x)=34x−r I need to solve for x
(-4x^4+5x^3-x^2+1)+(2x^4-7x^3+6x^2+2x) Answer in standard form
WILL GIVE BRAINLIEST ASAPPPPPP (however you spell it lol) What type of figurative language is he using here? Like a boil that can never be cured as long as it
How does Climate, Vegetation,Natural resources have influenced settlement in Brazil?
true or false in Mali only the king and his family could wear clothing that was sewn
A cement bridge post is 24 inches square and 15 feet 9 inches in length. If the cement weighs 145 pounds per cubic foot, how much does one bridge post weigh? A.
Identify the option containing a sentence fragment. A. She packed and repacked her suitcase. At least twenty times. B. She packed and repacked her suitcase at l
I need help on #5!!!! I’m having a hard time solving it. If you can help, thank you!!!!
find the measure of the numbered angle
What is the value of x? x−2/5=7 Enter your answer in the box in simplest form. x =