lizziealex03 lizziealex03
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

If milk cost $0.58 per pound how much would 3 and 1/2 gallon cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2019

You would multiply .58 by 8.35 to get an answer of about 4.84

Now you would multiply 4.84 by 3.5 to get your price of 3 1/2 gallons of milk

$16.94 is the price of 3 1/2 gallons of milk

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

Which issue did the Supreme Court answer in the case of Duncan v. Louisiana? whether the Fourteenth Amendment due process clause applies to the states whether t
Each individual in the u.s. produces an average of 4.6 pounds of solid waste per day. the average "texan" produces about 5 pounds of solid waste per day. it is
What is the missing number? 2.1 + (–3.4 + 5) = [ + (–3.4)] + 5
Summarize the four leading theories of the origin of the state. which two best describe the origin of dictatorships?
An ovum bursts from one of a woman's two __________ and is drawn into one of two __________. select one: a. ovaries; testes b. fallopian tubes; ovaries c. corpu
help me I will be giving brainiest! 32 points
Plz help I don’t get it
I dont know how to do these questions I would be pleased if someone helped thankyou.
How soon can fetuses detect the aroma of the food their mothers eat?A. at conceptionB. by the first trimesterC. by the second trimesterD. by the third trime
An average American consumes nearly 1000 mg more than recommended of this substance, which is linked to high blood pressure, heart attack, and stroke