chey2213 chey2213
  • 13-01-2019
  • Mathematics
contestada

Adelia had 4 dollars. She found 50 cents then bought a snack. She ended up with 6 quarters.

Respuesta :

lustnlies
lustnlies lustnlies
  • 13-01-2019

Answer: Adelia brought a snack that costed 3 dollars.


Step-by-step explanation:

4 quarters in each dollar

(4dollars*4quarters)

$4.00=16 quarters

(she found 2 more quarters)

16+2=18

0.25*18= $4.50

She brought a snack that left her with 6 quarters ($1.50)

$4.50-$1.50=$3.00

Adelia brought a snack for $3.00

Answer Link

Otras preguntas

what is 32,020.2o rounded to the nearest tenth
5 × g = 230. Explain This Equation With Detail plz
Richard has already baked 12 pies and he bakes 1 pie with each additional cup of sugar he buys. How many additional cups of sugar does he need to bake 27pies
How do I write 2,450,137 in number words ?
Explain and how you got the. Answer
Answer to this question please?
Heather is saving for retirement and has been doing a lot of research on how much she should put aside each month. The newest article says that 1/36 of her sal
Who are the audience of a fairytale?
why do the townspeople want to arrest kit?
What group joined together to form the "Young Turks"