littlemisshelper
littlemisshelper littlemisshelper
  • 14-01-2019
  • Mathematics
contestada

If 100 units of a product cost $5,000 and 200 units cost $8,000, what is the incremental cost per unit of the second 100 units?

Respuesta :

mathecoach
mathecoach mathecoach
  • 14-01-2019

Answer:

(8000 - 5000) / (200 - 100) = $30

Answer Link

Otras preguntas

isnt it the definition
What subject would a muckraker be most likely to write about A dangerous conditions in Coal Mines B the beauty of the Grand Canyon C new inventions to save tim
Which number is not in scientific notation? 11 ⋅ 1021 5.7 ⋅ 109 3.1 ⋅ 10−12 1.67 ⋅ 10−5
What can the reader infer about Maggie’s character from the way the narrator describes her?
If an event is certain to occur, what is the probability? 1 2 Or 0
Someone please help me with these three questions
Five state laws that protect consumer rights
The stage of the transtheoretical model in which a person does not acknowledge a need to change a behavior is
What was rutherford's main contribution to the study of atomic structure?
Please help!! I don't understand!