mecca99
mecca99
11-04-2016
Mathematics
contestada
help me please! I don't know where to start!
Respuesta :
xVenom32
xVenom32
11-04-2016
week 4 = 8miles
week 16 = 26 miles
constant increase
16 - 4 = 12 weeks
26 - 8 = 18 miles
so...
in 12 weeks she increased 18 miles
12x=18
x= 18/12
x=1.5 per week
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 96+ )
Otras preguntas
Four laps around the track is equal to one mile. It takes Taylor 8 minutes to run 3 laps. MAP TESTING HELP How many minutes would it take Taylor to run 6 miles?
Describe the Shays Rebellion how did shays rebellion lead to calls for a more powerful government
A diving board is 12.4 feet above the ground. The bottom of the pool is 16.9 feet below the ground. Use the equation from the previous question to solve the equ
Which cereal is a better buy and how much does it cost per ounce? Cereal A: 18 oz for $3.96 or Cereal B: 24 oz for $4.80?
Multiply 2.3. (-1.2)
Raina drank 5 L 400 ML of water on the first three days of the week each. The next 2 days she drank 3 L each and the remaining days of the week she drank only 1
Which is true about the functional relationship shown in the graph? A. The shipping cost is a function of the weight of the package. B. The weight of the packa
*will give brainist* just make sure the answer is correct!!
In the Golden touch Who is the narrator in the story? 2. Is the narrative text written in first person, third person omniscient, or third person limited? 3. Ho
What is provided in the Health Insurance Portability Act of 1997?