kanecloutman kanecloutman
  • 15-01-2019
  • Mathematics
contestada

a 32 oz bottle of water cost $1.92 what is the cost per ounce

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 15-01-2019

Answer:

$.06 per ounce

Step-by-step explanation:

To find the cost per ounce, we take the total cost and divide by the number of ounces

$1.92 / 32 oz

$.06 per ounce

Answer Link

Otras preguntas

Solve. If a=5 , b=6, and c=7 . then a+b+(c)(1/c) =
What's the difference between non-living and dead things?
Identify the descriptive adjective.Stumbling up the school steps, Kari fell or something.I think maybe it's "school" because school is describing the steps, but
What is the sum of the first 100 positive odd numbers?
What two measurements are needed to determine density?
Traditional nineteenth-century education is usually associated with the image of a stern teacher standing in front of a blackboard in a one-room schoolhouse, te
-20=-4x-6x How Do I Solve This Equation ?
does the eiffel tower lean into the shade when its sunny outside?
what is the word for member of one kind of organism in an ecosystem
What number is halfway between 1 and 5/6