lolol1330 lolol1330
  • 15-01-2019
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 5 lemons for 2.00 what is the unit cost of each lemon in the bag

Respuesta :

kelsey6978 kelsey6978
  • 15-01-2019
$2/5=.40 so 40 cents
Answer Link
oliviahclingaman22
oliviahclingaman22 oliviahclingaman22
  • 15-01-2019
The unit cost is .40 cents per lemon
Answer Link

Otras preguntas

The main building of the United Nations is located in _____.
To force a bill out of committee, a/an _______ petition must be signed by a majority of the representatives. A. calendar B. release C. amendment D. discharge
A person who has an insatiable craving for any substance, __________ a. is addicted. b. should redirect their thoughts into other, more pleasing areas. c. is
Which type of paint works best to keep a bridge from rusting
Find the surface area of a rectangular prism that is 16 inches long, 12 inches wide, and 5 inches high. a. 960 in.2 b. 689 in.2 c. 714 in.2 d. 664 in.2
■+7+30=47/ use addition properties to find the unknown number. write the property that you used.
sqrt(2−7x) -sqrt(x 3) =3
Unlike metals, many nonmetals are....... a. good conductors of heat and electricity. b. malleable and ductile. c. gases at room temperature. d. shiny.
A sentence that expresses a complete thought and has one subject and one predicate is a _____. simple sentence fragment dependent clause prepositional phrase
What are two ways early man adapted to the Ice Age