haileee
haileee haileee
  • 13-04-2016
  • Mathematics
contestada

A 3-gallon jug of juice costs $22.32. What is the price per pint?

Respuesta :

DeannaJ
DeannaJ DeannaJ
  • 13-04-2016
1 gallon = $7.44
1 gallon = 8 pints
∴ 8 pints = $7.44
   1 pint = $0.93

Answer Link

Otras preguntas

What are multiples of 2 and 5 in a range of 1 to 1000
SOMEONE PLEASE HELP ME WITH THIS
PLEASE ANSWER ASAP FOR BRAINLEST!!!!!!!!!!!!!!!!
What is the common difference in the arithmetic sequence -3, -1, 1, 3, ...?
Jacob is a website designer. Whenever his company takes on a new project, Jacob takes the initiative and comes up with ideas and solutions. Which skill is Jacob
What element has 42 neutrons
PLEASE HELP!! QUICK!! WORTH 80 POINTS!!! A? B? C? D? and proof.
please help, I'm really struggling to get my homework done Identify the asymptotes, domain, and rangef(x)=-1/x+4Just do number 2 at the least, if you want to do
Which function of government is a state responsibility?A.enforceing treaties B.regulating immigration C.Providing veteran benefits D.setting educational standar
are 7x and 3+ like terms that you can combine?