riveneal riveneal
  • 11-02-2019
  • Mathematics
contestada

Jacob price 4 muffins for $5 what is the cost of 7 muffins​

Respuesta :

Flawlessglameriss
Flawlessglameriss Flawlessglameriss
  • 11-02-2019

Answer:

$40 is thy answer

Step-by-step explanation:

Answer Link
cromewhispere
cromewhispere cromewhispere
  • 11-02-2019

Answer:

so the price would be $5.60

Step-by-step explanation:

the ratio is 1:.8

so all you have to do is multiply 7 by .8 and you get

5.6

hope this helps please make brainliest

Answer Link

Otras preguntas

What were the main problems faced by the Israelites between 1800 b.c. and 700 b.c.?
Give two examples why division is not commutative
What is eight tenths -five tenths?
The "theoretical" price of one beer _______ for a second or subsequent DUI.
Christian can paint a car in 6 hours. Carter can paint the same car in 3 hours. If they work together, how long will it take to paint the car?
What are the value(s) for K? 7K^3=56 Please show your work
What is an example of a number sentence representing a double plus 1
derrick's garden is 18 1/2 feet long. he plants bulbs 3/8 of a foot apart. how many bulbs can derrick plant in one row? \
How do I solve a diameter
Can anyone solve for Z