madibizz01 madibizz01
  • 04-03-2019
  • Mathematics
contestada

Cory bought 2 1/2 liters of paint for $60. What was the cost per liter of paint?
ANSWER FAST

Respuesta :

hannahyunzizhou
hannahyunzizhou hannahyunzizhou
  • 04-03-2019

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

you need to find the unit ratio

2.5      1

----  =  ----

$60        x

solve for x, which is $24

Answer Link
geekgirldabs
geekgirldabs geekgirldabs
  • 04-03-2019

find the unit ratio which is $24

Answer Link

Otras preguntas

An example of a physical goal is
How would you describe the beginning of the tea party in the great Gatsby
The city wants to collect $79422 in bridge tolls. if the tolls is $7 for each car about how many cars will have to cross the bridge for the city to meets its go
A motorist traveled to a distant city in 2 hours and returned by another route that is 30 miles long. On the return trip, she traveled 10 miles per hour faster
What impact we1 for the us
someone please help me?This dosent make sense to me. tap to see full image​
A patient document employment history fall under which element of the odd history
What is the main similarity in the core beliefs of Judaism, Christianity, and Islam? Identify two major differences.
How does dark energy affect the universe?
Evaluate sec(sen^-1 √3/2 ) Assume that all the angles are in Quadrant I.