personpeoplw personpeoplw
  • 02-05-2019
  • Mathematics
contestada

if the total cost of 4 grape juce mix packages is 11 dollars that how many dollars would 5 juice mix packages be?​

Respuesta :

kayluh
kayluh kayluh
  • 02-05-2019

5 packages would be 13.75 because by dividing 11 (the cost) and 4 (amount) you get the cost of one package. That would be 2.75. After you have the cost of one you multiply it by 5 and that’s 13.75

Answer Link
bribri673 bribri673
  • 02-05-2019

2.2 u divide 11 by 4 to get a answer of 2.75 and then to check it multiply it by 4 to get 11 and then divide 11 by 5 to get 2.2

Answer Link

Otras preguntas

Mis pasatiempos A. ¿Cierto o falso? You must determine whether the sentence is true or false (cierto o falso). Write in the letter C if it's true and F if it's
can someone help . i know I'm dumb:) x-5=7​
Sxyz + 10x2y + 15 x y z²​
Review the map below, which shows the population of the world in people per square kilometer. What two regions show the highest population density?Select one:a.
An Electronics store has a TV on sale for $299. If the sales tax is 5.1%, what is the total cost of the TV? Round to the nearest cent. Use money notation to ent
What is the relationship between diploid cells and homologous chromosomes??
What is the answer to X ≥ 5
I need help with this please and thanks
if one side of a triangle is 5cm what is the maximum difference of other two side​
Can someone fill out the chart please?