madmatt873
madmatt873 madmatt873
  • 02-05-2019
  • Mathematics
contestada

One kilogram of cheese costs £6.70How much would 400g cost?

Respuesta :

jshae17
jshae17 jshae17
  • 02-05-2019

Answer:

2680

Step-by-step explanation:

i just did 6.70 times 400g

Answer Link
altavistard
altavistard altavistard
  • 02-05-2019

Answer:

400 grams (or 0.4 kg) of this cheese would cost £2.68.

Step-by-step explanation:

Let's write and solve an equation of ratios:

 0.4 kg            x

------------- = -------------

  1.0 kg         £6.70

Cross multiplying to solve for x, we get:

0.4(6.70) = x, or

x = £2.68

400 grams (or 0.4 kg) of this cheese would cost £2.68.

Answer Link

Otras preguntas

PLS HELP I'LL TRY TO GIVE BRAINLIESTSolve each equation and prove that your answer solves the original equation. 25 - 3x = 40 1/3x - 12 = -3​
Which statement correctly describes gravity? A. a repulsive force that acts between all objects through contact B. a repulsive force that acts between all objec
Given the related graph for each equation, determine the graph that represents a quadratic equation that has one real solution.
Please help thanks so much
I NEED HELP WITH THESE TWO QUESTIONS PLZ DO NOT ANSWER IF YOU CANNOT EXPLAIN THE ANSWER
what time is it because i am bored
What is the equation of the line through (-6,-5) and (-4,-4) in slope-intercept form?
Who ever can answer this for me will get a brainly!!
Read the details. To be president of the United States, a person must be a natural-born citizen of the United States, be at least thirty-five years old, and hav
will mark brainliest to whoever can answer