bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 03-06-2019

1 quart = 2 pints.

This means a 4 pint container is 2 quarts.

To find the price for 1 quart divide the price by 2:

12.04 / 2 = $6.02 per quart.

Answer Link

Otras preguntas

Please help! Correct answer will get brainliest! Gabe amodeo a nuclear physicist needs 30 liters of a 40 percent acid solution. He currently has a thirty percen
Which of the following best explains why coastal regions generally have more moderate air temperatures than inland regions of the same latitude? A. The ocean
What is the value of the expression? ​ 1.2(−3.3)+(−1.2)
In which figure is point G an orthocenter ?
List at least four steps to successful meal planning.
Why are the mutineers destroying the jolly boat in treasure island chapter 19 please tell me the evidence
Only 55% of the people voted in you town this year. There are 1,500 people in your town. How many people voted?
A graduate student designs a research study. she hopes to show that the results of her experiment are statistically significant. what type of p-value indicates
The intent to harm another, either physically or psychologically, is referred to as
New grass seeds grow rapidly. A grass seed has grown to 12 millimeters tall. Tomorrow it will be 23 millimeters tall, the next day it will be 34 millimeters tal