bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?

A. 2-gallon container of laundry detergent for $21.76

B. 12-cup container of laundry detergent for $7.20

Respuesta :

halooooo
halooooo halooooo
  • 03-06-2019
B seems right, because 12 cups = .75 of a gallon but if you were to buy two that would be 24 cups= 1.5 gallons and that would only be $14.40
Answer Link

Otras preguntas

Write an equation for: The length of a rectangle is 6 times the width. use the variables l and w
Which of the following groups are all recipients of Social Security? A. all people over age 67 and their spouses B. disabled legal immigrants and their children
Convert 35 mi/h toa) km/hb) m/sc) ft/s
It is important for political leaders to understand public opinion because public opinion _____.
Which of the following is NOT part of the step test for assessing cardiorespiratory fitness? A. taking your pulse B. performing the test for 1 hour C. comparing
Ms.Hagerty is baking cakes. She needs 1/4 cup of sugar for each cake. One jar of sugar is 1/2 cup. How many jars of sugar does Ms.Hagerty need to make 8 cake?
what bicameral legislative features?
What is the value of x?
Which statements describe characteristics of a “Renaissance man”? Select all that apply. He can read and speak more than one language. He is extremely well-educ
At a currency exchange, 11 U.S. dollars can be exchanged for 10 Euros. How many Euros will you receive for 1 U.S. dollar?