mathgeek5
mathgeek5 mathgeek5
  • 03-05-2016
  • Mathematics
contestada

Sandy has box of chocolates. Box cost $2.00. In box has 8 chocolates. How much does each chocolate cost.

Respuesta :

fruitista
fruitista fruitista
  • 03-05-2016
so you must find individual prices.


Start by doing the price($2.00)divided by the amount in box(8) 


you should get 0.25 or 25 cents per chocolate
Answer Link
sam1022
sam1022 sam1022
  • 03-05-2016
Divide $2.00 by 8 and your answer is $0.25
Answer Link

Otras preguntas

Choose the best estimate for the mass of an apple. A. 25 g B. 250 g C. 1,000 g D. 2,000 g
help me out here fast please
what happens when a ball colloids with another ball
Which of the following cannot be a part of a rational expression?
help please...Add the prefixes over and under to the front of the words in thebox and complete the following sentences. There is one extra word :cutsideseacrowd
The equation for momentum is p = mv, where p is momentum, m is mass, and v is velocity. The units for momentum are kg•m/s. a. What is the momentum of an object
what is physics name important branches of physics
During your lunch break at the University of Sevilla, you noticed the following announcement posted in the cafeteria. According to this announcement when do the
Describe at least one part of the experiment procedure you thought was essential for getting good results. Did you find that certain steps in the procedure had
A physicist wants to study the motion of a car. a. The physicist measures how long it takes a car to go 50 miles. How many kilometers is this? (Note: 1 mi = 1.6