MeIsBella
MeIsBella MeIsBella
  • 14-08-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the least expensive unit rate:

3 for $1.26
4 for $1.68
5 for $2.25

Respuesta :

hoangpm04
hoangpm04 hoangpm04
  • 15-08-2019

Answer:

So 3 for $1.26 and 4 for $1.68

Step-by-step explanation:

3 for $1.26 means $0.42 per each

4 for $1.68 means $0.42 per each

5 for $2.25 means $0.45 per each

So 3 for $1.26 and 4 for $1.68 would be the least expensive unit rate!

Hope this help :3

Answer Link

Otras preguntas

Which was the "great compromise" that helped the Anti-federalists to finally approve the Constitution? A. the Bill of Rights B. The Federalist Papers C. an amen
What was the significance of the Lend-Lease Act? -It represented an American violation of existing diplomatic agreements. Americans violated the Munich Pact. -I
Metal Perestroika failed to improve the Soviet economy for all of the following reasons, EXCEPT __________. A. the lack of interest by foreign investors in open
a number that multiply by -15 can give me adding +2
Give two reasons why some people are racially prejudiced.
Which of the following might be used to describe the Philippines where Carl Albin Hall served? a. snowy and wet b.hot and wet c. dusty and dry
is PATRICIA BATH STILL ALIVE IN 2015
Find the slope and y intercept of this equation y=(2-a)x+a
why is it important to elevate the anthers
Which of the following best describes the lives of the native peoples under the encomienda system? A. They became rich, but could not be government officials be