aubreyanna
aubreyanna aubreyanna
  • 15-08-2019
  • Mathematics
contestada

4. Dominic is buying candy by the pound for a party. For every 10 pounds of
candy he buys, he pays $12.
What is the cost, per pound, for the candy?

Respuesta :

Tucon
Tucon Tucon
  • 15-08-2019

 

10 pounds of candy = $12

Cost, per pound, for the candy = 12 / 10 = $1.2

 

 

Answer Link

Otras preguntas

What was the importance of brass instruments to the Roman Army? Which instruments did they use? How did they use them? How are brass instruments still used in t
what ocean zone does plankton live in
24⋅((3⋅2)^−1 need answer rn
Write the equation of line in slope-intercept form. Line parallel to y=0.5x+3 that passes through the point (−9,12)
How are the independent and dependent variables in an experiment related
Please answer Correctly for brainly
Another name for the organization of African unity
Mr Losse has a box of 120 assorted candies. Part a 25 percent of the candies are Reese’s peanut butter cups. How many Reese’s butter cups are in the box?
What is the cycling of elements and nutrients important?
Na2O2 + CO2 → Na2CO3 + O2 What volume of O2 gas is produced from 2.80 liters of CO2 at STP?