saraburlesonn
saraburlesonn saraburlesonn
  • 12-05-2016
  • Mathematics
contestada

Soup cost $10 for 3 cans. Josh spent $40 on soup. How many cans did he buy?

Respuesta :

annisabelle225 annisabelle225
  • 12-05-2016
he bought 12 cans:) because if 3 cans are 10$ and he spent 40$ just multiply 4 (the 40 dollars)times 3 (the amount of cans you get per 10 dollars).Hope this helped!
Answer Link

Otras preguntas

Please me with this question.
I need help pleaseee!!!
Amanda and Alexis live 4 miles apart. They decide to start walking toward each other’s houses at the same time. Amanda walks at a rate of 3.5 miles per hour and
Given: y varies directly with x and has a constant rate of change of 7.When the value of y is 12, then the value of xwould be​
John, a researcher, examines the effect of noise levels on reading comprehension. He finds that the participants who were tested received the highest scores for
Air is about 78% nitrogen gas (N2) by mass. The molar mass of nitrogen gas is 28.0 g/mol. A 100.0-g sample of air contains how many moles of nitrogen? 2.8 3.6 2
Please answer this correctly
what is The measure of angle L
Someone help I really need this answered it’s very important!!
Find the greatest possible error for each measurement. 953 mi a. 5 mi b. 0.5 mi c. 47.5 mi d. 475 mi Please select the best answer from the choices provided A