terryneedshelp
terryneedshelp terryneedshelp
  • 01-09-2019
  • Mathematics
contestada

I don’t get how you get a and b

I dont get how you get a and b class=

Respuesta :

bella121955
bella121955 bella121955
  • 02-09-2019


For this question, you will now need to solve for both a and b, you can break down the expression that they want you to find:

(a^2-b^2)/(a-b)
= (a+b)(a-b)/(a-b) (Difference of squares)
= a+b (The (a-b) is common at the top and bottom so they will cancel

Now a+b =
Therefore the answer is (C)
Answer Link

Otras preguntas

voice never mind about my people​
Everyday low pricing used by some retailers is an example of a ___ pricing strategy.
can someone help me on this im so confused
Kira paid $15.60 for 19.5 centimeters of wire. Find the unit price in dollars per centimeter. If necessary, round your answer to the nearest cent. HELP PLEASE!!
NEED HELP! Is my answer right? If not help Answers: A) -1 B) -2 C) -1/2 D) 2
The population of a small town in Alabama is 382 people. If the growth rate is 0.7%, what will its population be in 30 years?
A bulb plant will stop growing only after it has been picked (harvested)
Nathan buys 8 bottles of iced tea at the grocery store. He has coupons for $0.35 off the regular price of each bottle. After using coupons, the total cost of th
how many times is 8 2/3 larger than 6 2/3
Although colonists in other colonial cities protested the Tea Act, the protest in ______ garnered the most attention.