trejohnson01 trejohnson01
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Write a function rule that gives the total cost do) of p pounds of sugar if each pound costs $0.42.

Respuesta :

basketballgamer24680
basketballgamer24680 basketballgamer24680
  • 04-09-2019

Answer:

$0.42p

Step-by-step explanation:

$0.42 times p (however many pounds)= the cost of the sugar

Answer Link

Otras preguntas

What formulas/equations are used to find the diameter of a circle?
The product of 2 and a number by 8 is -48
The lipoproteins that carry absorbed lipids from the intestinal tract to the bloodstream are
Why did the Monroe Doctrine keep the U.S. out of European affairs? To establish an air of neutralit To make the reciprocal offer for the western hemisphere To k
Which of these was the founder of Daoism? Laozi Confucius Han Fei Tzu Chengho
How many grams of Al2O3 are required to react completely with 1500.0 kJ of heat? 2Al2O3(s) + 3352 kJ → 4Al(s) + 3O2(g)
Pleaseeeee help There was a sample of 200 mg of radioactive substance to start a study. Since then, the sample has decayed by 4.4% each year. Let T be the numbe
How to find the product of 8/3 and 5/7
Simplify (a^8a^6)^1/7 /a^2
kelly needs to order lunch for 6 people at a business meeting . her menu choices are chicken salad for a cost of $5 per person and egg salad for the cost of $4