arsh18 arsh18
  • 04-09-2019
  • Mathematics
contestada

Determine the unit rate.
5 1/4 yards of ribbon cost $9.17.

Respuesta :

meredith48034
meredith48034 meredith48034
  • 04-09-2019

Step-by-step explanation:

9.17/5.25= $1.75 a yard for ribbon

Answer Link
ewomazinoade ewomazinoade
  • 17-02-2022

The unit rate of the ribbon is $1.75.

What does division mean?

Division is the process of grouping a number into equal parts using another number. The sign used to denote division is ÷.

What is the unit rate of the ribbon?

$9.17 ÷ 5 1/4

$9.17 x 4/21 = $1.75

To learn more about division, please check: https://brainly.com/question/13281206

Answer Link

Otras preguntas

Read this sentence.When Shakespeare went to London, he worked with the Lord Chamberlain's Men.The underlined words are an example of _____.
Combine any like terms in the expression. If there are no like terms, rewrite the expression. 5u+5u+u
Write the sum using summation notation, assuming the suggested pattern continues. -1 + 2 + 5 + 8 + ... + 44
Suppose y varies directly as x. If y=5 when x=8, then which of the following is y when x=64?
Factor the polynomial / trinomial: z(x + 2) + 5(x + 2) please and ty
Solve for v. (V-5)^2=2v^2-6v+4
Which system of inequalities represents the graph?
What is internal storage device
Briefly describe the steps included in the water cycle.
whats the circumference of a circle with a diameter of 6 ft.?