zeezee60
zeezee60 zeezee60
  • 04-09-2019
  • Mathematics
contestada

Five pounds of bananas cost $2.35. How much does it cost per pound?

Respuesta :

Jaydaraynor45
Jaydaraynor45 Jaydaraynor45
  • 04-09-2019

Answer:

The answer is 0.47

Step-by-step explanation:

You can get this answer by doing division 5 divided by 2.35 and

then you get 0.47

Answer Link

Otras preguntas

john’s current grade is 74%. for each day, d, that passes, his grade, g, increases by 2%. john wants a 90% or higher in the class. use <= or >= for “less
En un triángulo ABC se traza la cevia- na interior BM con la siguiente condición: AB = MC, m/BAC = 10x, m/MBC = x y m/ACB = 2x. Calcule x. OA) 5° O B) 10° O C)
A mathematical approximation called the rule of 70 tells us how long it will take for something to double in size if it grows at a constant rate. The doubling t
Complete each table. In the row with x as the input, write a rule as an algebraic expression for the output. Then complete the last row of the table using the r
Rigid metal conduit is made of what?​
Let's Practise I Look at the triangles shown. a Which triangles are isosceles? b Which triangles are scalene? c Which triangles are right-angled?
The table shows the physical properties of four elements green, shiny silver colored,shiny grey and dull yellow with of these elements are non metals
Read the two passages from Sugar Changed the World. The abolitionists were brilliant. They created the most effective public relations campaign in history, inve
PLEASE HELP 15 & 16. Thank you. 15. LP ≅ ____ 16. KP= _____
How many hundreds are the same as 50 tens.