samna samna
  • 05-09-2019
  • Mathematics
contestada

a 24 oz soda costs $1.25 at this price, how much would 10 ounces cost

Respuesta :

Cricetus
Cricetus Cricetus
  • 08-09-2019

Answer:

10 oz will cost  $0.52

Step-by-step explanation:

given that a 24 oz soda costs $1.25 at this price. we are asked to determine the how much would 10 ounces cost.

24 oz costs : $1.25

1 oz cost : $1.25/24 =$0.052

10 oz will cost : $0.052 x 10 = $0.52

Answer Link

Otras preguntas

Find the slope -3/5 3/5 5/3 -5/3
The table shows values for functions f(x) and g(x). X f(x)=0. 5x g(x)=−0. 5x 1 −2 4 2 −1 2 32 0 1 1 1 12 12 2 14 0 What is the solution to f(x)=g(x) ? Select ea
A shoe store makes a profit of AED 60 per new pair of golf shoes and 50 per new pair of running sneakers. The demand for running sneakers is at least twice that
What happened during the siege of Constantinople 1453?.
Were the Roman People best served by the Kingdom, Republic, or Empire? (and why)
Use a tape diagram to find 80% of 50
The table shows how many miles Jack ran per week for weeks one through nine.Question:a. Use the table to plot the points.b. Describe the correlation, including
Space refers to distances or areas around, between or within a main subject of a piece of art. Question 1 options: True False.
The altitude to the hypotenuse of a right triangle bisects the hypotenuse. How does the length of the altitude compare with the length of the segments of the hy
Why might someone live in a pueblo jóven?