cherrychapstivk
cherrychapstivk cherrychapstivk
  • 13-09-2019
  • Mathematics
contestada

The cost of 2 milk cartons is $5.50. How much for one carton of milk?​

Respuesta :

iyannahj7600
iyannahj7600 iyannahj7600
  • 13-09-2019

Answer: $5.50 / 2 = $2.75

Step-by-step explanation: Unit price - A unit price is the price of 1 item.

In this question, we have 2 cartons of milk and altogether it costs $5.50. So in order to find the price for 1 milk carton (unit price) then we need to divide 5.50 by half. So, 5.50 / 2 = 2.75

CHECK:

2.75 x 2 = 5.50  

Answer Link
elli57
elli57 elli57
  • 13-09-2019
5.50 divided by 2 is 2.75 so 1 = $2.75
Answer Link

Otras preguntas

How long does blood from a transfusion last?
how much money will you have if you started with $1000 and put it in an account that earned 5% every year for 15 years
If a wheel with a radius of 70 inches spins at a rate of 600 revolutions per minute, find the approximate linear velocity in miles per hour.
Read the sentence below. Which type of context clue is used to help you figure out the meaning of the word gregarious? People who are gregarious, or very frie
PLZ HELP!!!!!!! Simplify 2x+2(5-3)+(10x+65)=3y
Oh Plz help - I can't handle this one :)
Who has the power to hold the federal bureaucracy accountable for its actions and policies?
Use the drop-down menus to show the development of the atomic theory from the oldest theory (1) to the most recent theory (5). Bohr: Dalton: Rutherford: Schrödi
Thank you very much for your help!
Help me please. Pick 2 of the correct answers.