bhyu
bhyu bhyu
  • 15-09-2019
  • Mathematics
contestada

write a word problem for n($25)=$125​

Respuesta :

sarah46561
sarah46561 sarah46561
  • 15-09-2019
Julie bought (n) shirts. Each shirt cost $25. The total amount Julie spent on shirts was $125. How many shirts did Julie buy?
Answer Link

Otras preguntas

Regular Price 75$ Discount 25%Sale Price?
Olga used 100 ounces of flour to make 225 muffins. How many ounces of flour will be used to make 300 muffins?
help me finish my reading log
What value of x is in the solution set of –5x – 15 > 10 + 20x?
A)150 B)220 C)340 D)420
What was an effect of the industrial Revolution
In the mid-1960s scientists created the two person Gemini spacecraft that achieved many things in space. This new three person spacecraft took Americans to the
Writers can create sound effects in poetry by utilizing sound devices. a dictionary. mnemonic devices. capitalization.
Henry is an avid reader, He devours 90 pages in half an hour how many pages has Henry read per minute?
Solve for x.4(5x-20)=-20