lockettderricka181
lockettderricka181 lockettderricka181
  • 01-10-2019
  • Mathematics
contestada

What is the unit cost per bottle if a pack of 4 bottles of juice sells for$3

Respuesta :

Thaumics
Thaumics Thaumics
  • 01-10-2019

Answer:

$1.33 Per Bottle

Step-by-step explanation:

Simply divide 4 by 3 to get 1.33

1.33 is the cost

you can verify this by multiplying 1.33 x 3 to get 4

Answer Link

Otras preguntas

What is anything above the primary goal of survival known as? renewable luxury extra need
what is the answer to this question?
What is the temperature (in K) of a sample of helium with an root-mean-square velocity of 450.0 m/s? The universal gas constant, R=8.3145 J/mol.K.
3 Multiple Choice A The center of the rope will move when which of the following is true? The ground provides no friction for either team. SV: Vட்டும் Ava is ob
Maleri Designs sells cartons of cloth face masks ($18) and cartons of hand-sanitizer ($9) on eBay. One of their customers, Mod World, purchased 21 cartons for $
The reaction HCl(1) + H₂O(1)→ H30(aq) + Cl(aq) can be abbreviated as HCI → H+ + CI™. How is this apparently important omission justified? A) It's understood tha
Cho tập hoepj X,Y,Z và các ánh xạ f: X->Y g:Y->Z. Giả thiết f toàn ánh g o f đơn ánh. Cm g là đơn ánh
On the vertical axis of the Line chart, define 10 as the Minimum bounds and 75 as the Maximum bounds.
(Theoretical Probability LC) When given a set of cards laying face down that spell M, A, T, H, I, S, F, U, N, determine the probability of randomly drawing a co
What is a formula for the nth term of the given sequence? -17, -8, 1...