gemel70 gemel70
  • 02-10-2019
  • Mathematics
contestada

Ken purchased 100 pencils for $4.00 . What’s the unit rate

Respuesta :

FrozenWatermelon
FrozenWatermelon FrozenWatermelon
  • 02-10-2019

Answer: 1 pencil = $0.04

Step-by-step explanation:

Answer Link
akephd
akephd akephd
  • 02-10-2019
The unit rate is the price per pencil.
$4.00/100=$.04 or 4 cents per pencil
Answer Link

Otras preguntas

Explain the process above that could have formed the sun
What is the solution of the linear system of equations? A. (0, 7) B. (–7, 0) C. (–5, 2) D. (–2, 5)
how to solve (14,20) (5,13)
How is a weak acid DIFFERENT from a dilute acid?
PLZZZZZ HELP!!!!! 1. Which sentence is punctuated correctly? A. Every carpenter typically uses: a tape measure, a hammer, and a chisel. B.Every carpenter needs:
What mass of nitrogen Dioxide, NO2, would be produced by the decomposition of 75.0g of copper (II) nitrate?
Miki bought b bags of beans. There are 11 beans in each bag. Write an expression that shows how many beans Miki bought. Type an asterisk ( * ) if you want to us
Compare the daily life of Athenian and Spartan girls.
How far below the average is 1? 4? 6? How far above average is 9? 10? 12?
Which is a combining form, not a prefix or a suffix? A. CENTESIS B. PATHO C. OPSY D. RETRO