alexandriamoore62
alexandriamoore62 alexandriamoore62
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A store is selling cookies for $8 for 12 bags how much will it cost if you want to buy 30 for your class?

Respuesta :

evelynmckinney17 evelynmckinney17
  • 03-10-2019

Answer: $20

Step-by-step explanation:

8 divided by 12 = .67

.67 times 30

Answer Link
jdoe0001 jdoe0001
  • 03-10-2019

[tex]\bf \begin{array}{ccll} \${data-answer}amp;bags\\ \cline{1-2} 8&12\\ x&30 \end{array}\implies \cfrac{8}{x}=\cfrac{12}{30}\implies \cfrac{8}{x}=\cfrac{2}{5}\implies 40=2x\implies \cfrac{40}{2}=x\implies 20=x[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Please help on 13!!!
what happened after world war 2 spanish-american war abolish movement civil rights movement the great war
Th upper-left coordinated on a rectangle are (3, -3) and the upper-right coordinates are (7 -3). The rectangle has an area of 16 square units Draw the rectangl
What can engineers do to prevent structures from collapsing
pls help!!!!!! thx!<3
Relationships between organisms can be helpful or harmful. Choose an example of each and explain them to me
What’s the frequency of rr genotype
the inability to start a pregnancy after having unprotected vaginal intercourse for more than a year or the inability to stay pregnant for the full length of a
A square has a perimeter of 36 units. One vertex of the square is located at (3, 5) on the coordinate grid. What could be the x- and y-coordinates of another ve
someone please help?