ss9483
ss9483 ss9483
  • 03-10-2019
  • Advanced Placement (AP)
contestada

how many pounds of pork chops could you buy if your budget for the meal was $20? how many servings would that give you

Respuesta :

adfeh adfeh
  • 03-10-2019
How much does the pork cost in this scenario? If you assumed $5/lb, you could buy 4 lbs if that was all you were going to eat. If you needed money for something else, you’ll have to change for that. Approximately 8 ounces (1/2 pound) is a serving, so assume that with 4 pounds, you have 8 servings.
Answer Link

Otras preguntas

What is something you can never seem to finish?
How can you solve problems involving percents?
The mode of the data in the table is because it. The range of data in the table is. To determine the range of data, subtract three from the number of electoral
A roller coaster goes from 2.00 m/s [forward] to 10.0 m/s [forward) in 4.50 s. What is its acceleration?
Need help fast on hs geometry please
A fruit market equally divided 80 red apples into 8 containers, and equally divided 54 green apples into 6 containers. Natalie bought 1 container of red apples
What is the relationship between decisions and consequences?
How did the Constitution attempt to balance concerns over a strong central government and the weaknesses of the Articles of Confederation?​
NO LINK plsssss just answer 1. What are some pendulum wave characteristics? 2. What are waves characteristics? 3. List characteristics that they both share
What is the correct formula for tin(II) chloride dihydrate?