makaylinjane makaylinjane
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 15-oz can of tomatoes cost $.89, and a 29-oz can cost $1.69. which can has the lower cost per ounce?

Respuesta :

sciguy101 sciguy101
  • 04-10-2019

Answer:

The 29-oz can has the lower cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide both and see which is lower:

$0.89 / 15 oz = $0.059

$1.69 / 29 oz = $0.058

Answer Link

Otras preguntas

How did the Church play a vital role in medieval life?
What are the most chemically active metals located on the periodic table
which number is less than 6,789,405
What do "voting in elections" and "volunteering at a homeless shelter" have in common?
How long can primary succession take to be completed? A. ten to hundreds of years B. hundreds to ten thousands of years C. thousands to millions of years D. hun
What is the purpose of ancient myths?
List the names and corresponding speeds from least to greatest in miles per hour. Julie 62 miles per hour manalo 311,520 feet per hour and leshawn 1,448 meters
What is 2.11 in a mixed number simplified
Which best describes the U.S. Supreme Court
Find the new amount given the original amount and the percent of change. $25; 10 % increase