meni35 meni35
  • 13-10-2019
  • Mathematics
contestada

Dave bought a soft drink for $4 and 8 candy bars. He spent a total of $36. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

onefloed onefloed
  • 13-10-2019

Each candy bar cost $4.

Step by step:

(Total spent) $36 - (soft drink) $4 = $32 (left for candy bars)

$32 divided by 8 (candy bars) = $4

Therefore, each candy bar was $4.

Answer Link

Otras preguntas

Dr. King compares the life of poverty many African-Americans led during the 1960s to A) an ocean. B) a lost sailor. C) a lonely island. D) material prosperity.
Refer to the image of American Progress and Explorations in Literature for a complete version of "Birthright." Based on a comparison between the poem "Birthri
How could the loss of biodiversity affect humans
A courtier to the Queen and an accomplished soldier and sailor. He was given permission to start an English colony in North America.
A student who will be the first in in his family to attend college is called a student
What does cyclops eat for lunch?
Helllllp me pleaseeeeeeeeee
What are 3 sentences about the history of Egypt? Thank you for taking aside time to answer this. Please answer this as quickly as possible. :)
Please help me out!! I'll give brainliest. Thanks.
how can I solve for x. 7x=y