ashley067 ashley067
  • 14-10-2019
  • Mathematics
contestada

blueberries cost $4.00 per pound. how many blueberries can you buy for $1.00

Respuesta :

loveqksxkswjdrnr
loveqksxkswjdrnr loveqksxkswjdrnr
  • 15-10-2019

Answer:

1/4 of a pound

Step-by-step explanation:

$1 is 1/4 of $4, so you can by 1/4 of a pound

Answer Link

Otras preguntas

Maria has 5 Orange 7 green 3 red and 9 toothpicks in a bag. if Maria randomly selects one toothpick out of the bag what is the probability that it will be red o
A right triangle ABC is shown below: A right triangle ABC with height AB labeled 3 units and base BC labeled 5 units is shown. The area of the triangle above
Help please!! What usually causes some species to become extinct?
A compound held together by ionic bonds is called a ___?
Who was a top swing musician?
Jenny learned to play the piano as a child and played very well until she was in late adolescence, when she stopped playing. In her 40s she decided to start to
Which of the following functions is graphed below?
No tenemos nada que hacer; muy . Humberto muy en su gran cama nueva (new). Los estudiantes ; ellos no tienen razón. Cuando Estela llega a casa a las diez de la
Find the coordinate of G' after a 90° counterclockwise rotation of the triangle about the origin.
In​ 1996, a group of american doctors called for a limit on the number of​ foreign-trained physicians permitted to practice in the united states. what effect wo