ashley067 ashley067
  • 14-10-2019
  • Physics
contestada

blueberries cost $4.00 per pound, how many blueberries can you buy for $1.00

Respuesta :

mikeandfalen
mikeandfalen mikeandfalen
  • 14-10-2019

Answer:

1/4 of a pound or 4 ounces

Explanation:

4.00 = 1 pound (= 16 oz)

4.00 / 16 oz = 4

16 /4 = 1/4 or 4 ounces

Answer Link

Otras preguntas

What lasting economic impact did the Tang Dynasty have on the Song Dynasty?
One problem with a bicameral legislature is that it is very easy to push through large-scale reforms. true /false
One problem with a bicameral legislature is that it is very easy to push through large-scale reforms. true /false
If i wanted to construct a new transcontinental railroad, what senate committee would most likely handle my request for congressional aid?
Distribute and combine like terms in the following expression: 3(6x+1)-5(x-2)
The nurse is developing a teaching plan with a client who is taking warfarin sodium. what should the nurse include in the plan?
¿Adónde van? ¿Cómo están? Directions: Write 2 sentences-a. indicating where these people are going, and b. indicating how they feel.
Anna's meal consists of a bean burrito, tortilla chips, Greek yoghurt, and a cup of chocolate ice cream. The total caloric value of this meal is 630 calories, o
What is the correct order of processes in the accretion of planetesimals
Concentration in soil: if a 100-g sample of soil contains 10-5 g of toxaphene, what are the toxaphene soil concentrations reported in units of ppb?