loserarjunie loserarjunie
  • 02-11-2019
  • Mathematics
contestada

A box of cereal weighs 14 ounces and costs $2.66 but what is the prince per ounce of cereal?

Respuesta :

rya2805
rya2805 rya2805
  • 02-11-2019

Answer:

Each ounce is worth $0.19

Step-by-step explanation:

To find the unit rate divide the cost (2.66) by the number of ounces (14)

2.66/14 = 0.19

Answer Link
malekhiking
malekhiking malekhiking
  • 06-11-2020

Answer

3.0/5

8

rya2805

Answer:

Each ounce is worth $0.19

Step-by-step explanation:

To find the unit rate divide the cost (2.66) by the number of ounces (14)

2.66/14 = 0.19

Answer Link

Otras preguntas

Why is the demand for environmental scientists and specialists expected to increase?
What tissue is specialized for the rapid diffusion of gases and nutrients across its cells?
242,628 written in word form
'PEOPLE SHOULD NOT VISIT THE CIRCUS' explain your opinion
What is 47% of $118 dollars
two irrational and one rational number between 9 and 10
Fascist Party leader who became dictator of Italy
how do u divide 34.4 by 4 and show your work.
Muslims worship many gods true false
What is the root of the word visibility?