loserarjunie loserarjunie
  • 02-11-2019
  • Mathematics
contestada

Paula pays 19.92 for 2.4 of walnuts. What is the price per pound of walnuts?

Respuesta :

akbarmohd701 akbarmohd701
  • 02-11-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

She pays 19.2 for 2.4 walnuts

Price of 1 walnut = 19.92÷2.4 = 8.3

Answer Link
spiderakari
spiderakari spiderakari
  • 24-09-2020

Answer:

$8.30

Step-by-step explanation:

Paula paid 19.2 for 2.4 pounds of walnuts

Price of 1 walnut = 19.92 and 19.92 ÷ 2.4 = 8.3

Answer Link

Otras preguntas

Temperature is generally proportional to a substance's _______. average translational kinetic energy of its particles rotational kinetic energy of its particles
Why is the sun so hot what is the sun made up of
Today the Declaration of Independence is important because we can see that... what???
Someone please help me with this question
what were some of the important inventions of the Tang and Song dynasties?​
Find the product. (6a^2+4b)(a^2-b)
HELP me please! Please I really need it!
Originally, Linnaeus could classify organisms only as plants or animals. More categories were introduced later. What characteristic of science does this show?
Do you think WWII could have been prevented? Why or why not? Please explain and give detailed examples.
There are eight French statements listed below. Choose six and change the statements to the negative. Submit your six negative statements under 03.03 Les Questi