dhahabmuthana6647 dhahabmuthana6647
  • 11-11-2019
  • Mathematics
contestada

your local grocery store is selling 2dozen eggs for $4.80. what is the rate,in dollars per egg, the grocery store is selling eggs ?

Respuesta :

clarkwuzhere
clarkwuzhere clarkwuzhere
  • 11-11-2019
They are each .20 cents because you always divide the cost over the amount so 4.80 divided by 24 and it’s .20 cents! Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

What is more than 11 but less than 12?
Four friends are sharing 5 cups of lemonade. If they share the lemonade equally, how many cups will each friend get?
How were the Himalayas formed?
From 1984 to 1995 the winning scores for a golf tournament were 275,279,279,276,278,277,280,282,284and 270 Find the mean of the data is
They used to tell me I was building a dream With peace and glory ahead— These lines emphasize the pre-Great Depression belief that peace and glory were the ulti
Why non formal education is called complementary to formal education?
Fresh water supplies essential for agriculture production for drinking and for the maintain
Graph the inequality x < - 10/3
10% of 2100 is 210 Work out 43% of 2100
Explain the causes and effects of two domestic challenges the United States faced in the 21st century.