edwiner edwiner
  • 13-11-2019
  • Mathematics
contestada

(b) Elsa bought 15 pounds of flour for $9.
How many pounds of flour did she get per dollar?
I pounds per dollar

Respuesta :

brandoninfo4200000
brandoninfo4200000 brandoninfo4200000
  • 13-11-2019

Answer:

Approximately 0.6 pounds

Step-by-step explanation:

$9 divided by 15 pounds

Answer Link

Otras preguntas

9/10 × 5/7 A. 113/50 B. 9/14 C. 14/17 D. 4/7
Name a linear pair.
True or false ===========
Emily and Zach read a total of 32 books in four months. Emily read 12 books. Which equations shows x, the number of books Zach read? A 32 + x = 12 B X = 12 - 32
Pls help I’m about to cry I cant do this it’s due in ten min
Identify the examples of goals. Check all that apply. Frances wants to earn an advanced university degree. Louisa enjoys playing board games. Nicholas is fluent
SORRY TO BOTHER YOU AGAIN BUT PLEASE HELP ME Are individual cells in multicellular organisms considered to be alive? Explain your thinking. IF YOU DON'T KNOW TH
ABC Corporation's stock is trading at $35. A client has purchased a 50 call. The option's current value is made up of
Can someone help me with this trigonometry question
Sand falls onto a conical pile at the rate of 10 cubic feet per minute. The radius of the pile is always equal to one half it altitude. How fast is the altitude