giraldintyler giraldintyler
  • 14-11-2019
  • Mathematics
contestada

Suppose you got 8 mangoes and 3 apples for $18 and 3 mangoes and 5 apples for $14.50. How much does each mango and each apple cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 14-11-2019

The mango costs $1.5 and the apple costs $2.

Answer Link

Otras preguntas

What is indirect characterization? Question 2 options: A. Details stated and implied that give the reader information about a character. B. Details such a
What best describes an indentured servant? British merchants that traded for tobacco and indigo Europeans who worked in exchange for their passage Workers fo
Two 4.0 kg masses are 1.0 m apart on a frictionless table. Each has 1.0 μC of charge.What is the magnitude of the electric force on one of the masses?
During all chemical reactions, mass, energy, and charge are (1) absorbed (3) formed (2) conserved (4) released
How is agriculture related to mespotamia??
There are more smooth muscles in the body than skeletal muscles.. true or false
Is 2,-5,-12,-19,-26 an arithmetic sequence
6v – 2v – v + 8 = 35
A is 30% of b, b is 90% of c What percentage of c is a
please please please help me quick!!!!!!!!!!!