yassgirls yassgirls
  • 15-11-2019
  • Mathematics
contestada

How do I solve this?

How do I solve this class=

Respuesta :

Stranger425
Stranger425 Stranger425
  • 15-11-2019

Answer:

Set up the problem like a ratio by using fractions.

Step-by-step explanation:

For every 3oz it costs $10, and you're trying to find out the amount you can get for $15.

If you set up 3/10 = x/15, you can solve for x by multiplying 3 and 15 together, giving you 45. After that, you divide 45 by 10 and you will get the answer 4.5

Answer Link

Otras preguntas

8 39/40 show your work
2 more than 3 times a number is 17 as an equation
What year did the Somalia civil war started ?
was minnesota part of the united states during the civil war
jasmine bought 7 yards of fabric. the total cost was $45.63. what was the average cost per yard of the fabric she bought?
Evaluate [tex] 3^{-2}[/tex] [tex] X 9^{1/2}[/tex] and give your answer as a reacurring decimal
How do you answer rhis
HELP!!!! What is the theme of the story, "The Fun They Had", by Isaac Asimov????????????
what is a tissu nodal!!!
Michelle buys 13 bags of gravel for her fish aquarium. If each bag weighs 12 pounds,how many pounds of gravel did she buy?