ariasnicolas1983 ariasnicolas1983
  • 15-11-2019
  • Mathematics
contestada

Abby can buy an 8 pound of dog food for 7.40 or a 4 pound bag of the same dog food for 5.38. Which is the better buy

Respuesta :

llamaleonie
llamaleonie llamaleonie
  • 15-11-2019

Answer:

8 pound because its more for your money.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

You are selling lemonade for $1.50, a bag of kettle corn for $3, and a hot dog for $2.50 at a fair. Write and simplify an expression for the amount of money you
Which of the following lines is an example of personification? A. "... and his great sides matted with sweat, filled everyone with admiration.” B. “He was a sly
There are 1/3 pieces of pizza left over on 3 plates. How much pie is left over in total?
Rewrite the sentance,adding plural possessive nouns. The hunter woke up to the thunder of the hooves of the stampeding deer.
A reaction produces 0.801 moles of H2O. How many molecules of H20 are produced?
13. The purpose of Ibn Battuta's account was most likely to (A) glorify himself by exaggerating the influence he had obtained over local rulers in Southeast Asi
Physical vs. Chemical A physical change is a change that occurs when a substance changes composition forming one or more new substances. O True O False
Question 1: In which city is the largest mint in the world located? Question 2: In what city would you find a mint that stores gold, silver and other precious m
To get to her music lesson, Natasha pays $1.25 in bus fare,. After her lesson, she buys a snack for $2.12 and pays another $1.25 in bus fare. She has four music
pls help me with this question