mulanchestnut mulanchestnut
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

it cost 4.25 to buy 3/4 lb. of cashews. How much would it cost to purchase 6 lbs. of cashews,

Respuesta :

harshapuranik179
harshapuranik179 harshapuranik179
  • 02-12-2019

Answer:

4.25 = 3/4 lb.

17 = 3 lb.(Multiplying by 4 on both sides)

Therefore it would cost 34 to buy 6 lb.(Multiplying by 2 on both sides)

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

how do you unscramble the science topic atsetlectoicnp
a rectangle has an area of 30 square meter and a perimeter of 34 meters. what are the dimensions of rectangle?
How much work does a mother do if she lifts each of her twin babies upward 1 meter? Each baby weighs 90 newtons.
a rectangle has an area of 30 square meter and a perimeter of 34 meters. what are the dimensions of rectangle?
What does this quote mean? "Our desire to conform is greater than our respect for objective facts"? And you either defend, challenge, or neutral for the quote.
What is the simplest form of the fraction 4/10
The major blood vessels include a. arteries. b. veins. c. capillaries. d. all of the above.
what is 7/12 as a percent?
help calculate 6x+14=32
Four things that were damaged ween mount etna erupted were