mathkidneedshelpwith mathkidneedshelpwith
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the Best Buy?
Whole wheat weighs 16oz and costs $2.24

Pita weighs 20oz and costs $3.60

7-grain weighs 16oz and costs $2.56
Which is the Best Buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2019

Answer:whole wheat

Step-by-step explanation:

Its whole wheat because when you divide the cost by the weight whole wheat is the best deal

Answer Link

Otras preguntas

how can the input command be used to accept multiple variables​
8. What aspects of the experiment should Victor have held constant?
For each data type, what are the rules related to entering specific criterion values?
When at work I A) Feel that other people's personal lives are their own business. B) Take an interest in other people's lives.
What are the fundamental roles of the U.S. Navy, Marine Corps, and Coast Guard in the implementation of the National Naval Strategy (NNS)? Select all that appl
Joe is 2 1/2 years old and is developing a strong sense of independence. According to Erikson's theory of socioemotional development, he is most likely in which
_________ values in economics are those that have been adjusted to remove the impact of inflation so that meaningful comparisons can be made..
Determine the type and number of solutions of 4x2 − 3x + 1 = 0. A two imaginary solutions B two real solutions C one real solution
Which of the following signs is LEAST likely to indicate a traumatic brain​ injury? A. Low blood pressure B. Irrational behavior C. Irregular breathing pattern
Which of the following theorists identified 8 stages of development from birth through old age?a.Piaget b.Kohlberg c.Mead d.Erikson