emmanuel1123583 emmanuel1123583
  • 12-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which costs more per notebook, a 4-pack of notebooks for $3.98 or a 5-pack of notebooks for $4.99? Explain

Respuesta :

chenandy3610 chenandy3610
  • 12-12-2019

Answer:

5 pack notebook

Step-by-step explanation:

5 pack notebook costs more because the 4 pack notebook costs 4 dollars w/ 2 cents off, and 5 pack notebook costs 5 dollars and with 1 cent of, so if ir increase by 1 dollar, than probably the 5 pack costs more. It is not about how many, but how much dollars are for per/ notebook.

Answer Link

Otras preguntas

A Bromeliad is a plant that provides water and shelter to frogs. The Bromeliad does not gain or lose anything in the relationship. This is an example of parasit
When James II became king, many people opposed him because he was a Protestant. Puritan. Catholic. non-believer.
What is the percent change of 45 ft to 92 ft
PLEASE HELP You must design a valid experiment to show that there are microorganisms in the air. What would be your dependent variable? (Points : 2) sterilized
why was rice grown in south carolina known as "carolina gold
Do you agree with people changing their looks by cosmetic surgery or do you think that we should live with the looks we were born with?in no more than 200 words
Factor completely 5a2 + b. Prime a(5a + b) b(5a2) ab(5a + 1)
Because the zookeeper let Jeff pet the giraffe's neck, Jeff told his friends that all giraffes were friendly to people. This statement is a logical fallacy call
people who watned to work out the South's diffrences with the North
What happens when you mix table salt with glucose?