sweetpea512 sweetpea512
  • 15-06-2016
  • Mathematics
contestada

If Juan purchased three 24-ounce cans of motor oil for 10.80, how much did he pay per ounce?

Respuesta :

savvkingg
savvkingg savvkingg
  • 15-06-2016
10.80 divided by 24= .45 cents so there for juan payed 45 cents per ounce
Answer Link
sleepyjess
sleepyjess sleepyjess
  • 15-06-2016
He purchased a total of 72 ounces (3 24 ounce bottles) so we divide 10.8 by 72 to get 15 cents an ounce
Answer Link

Otras preguntas

the positive and negative of Greece geography
A jet travels 3950 miles from Chicago to London and then returns. The total flying time for the roundtrip is 16.5 hours. The return trip takes longer due to the
what color are cigarettes
write a set of parametric equations for y=x^2+1 given the parameter t=x-2
what are some similarities for weathering and erosion
what is the correct way to write this sentance ?The name of the ride—Killer Bees—as well as the graphicportrayal of bees attacking people and pets illustrated o
Karen is 6 years older than Michelle and Michelle is 2 years younger then their brother. The sum of their ages is 62 how old is michelle
10+3(2xz+3y)2xz what's the answer.
what are the four requirements for life?
why did jefferson's beliefs worry Federalists?