stevenmartinez2008
stevenmartinez2008 stevenmartinez2008
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Olive Oil costs $8.70 per liter. A restaurant owner buys 5.6 liter of olive oil. How much does the owner pay?

Respuesta :

lucia1209
lucia1209 lucia1209
  • 01-01-2020

Answer:

$48.72

Step-by-step explanation:

5.6 liters x $8.70 per liter= $48.72 total cost

Answer Link

Otras preguntas

combine like terms to create an equivalent expression. 3.4-2.8d+2.8d-1.3
The new-moon phase occurs when the Moon is positioned between the Earth and the Sun. However, these positions do not always cause an eclipse of the Sun because
What is the definition of hard skill? What is the definition of soft skill? Please don’t plagiarize.
How did economics contribute as one of the causes of World War II? a. The military provided jobs for the unemployed. b. Electronic industries were failing. c.
Which number has a repeating decimal form? A. sqrt of 15 B. 11/ 25 C. 3/20 D. 2/6
What is the equation of the following line written in general form
How can Wikipedia and similar websites be useful in answering a research question?
The local deli sells cheese wheels. Each cheese wheel is a cylinder. The height of the cheese wheel is 2.8 inches and the volume of the cheese wheel is 155.0908
What was the significance of "Sputnik" in terms of the "space race"?
Which equation shows the same relationship as 42 = 7 / 1/6